İslami Hesap

İslami Yatırım Hesapları

Islamic Accounts
Günün 24 saati aktif olan online yatırım platformlarında forex döviz pariteleri, emtia, hisse senetleri, endeksler, tahviller ve BYF’ler gibi çeşitli varlıklara yatırım yapabilirsiniz. Yatırımcılar tarafından açılan bazı pozisyonlar, sadece birkaç saat açık tutulan gün içi yatırımlardır. Gelgelelim, bazı yatırımcılar daha uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek, pozisyonlarını 24 saatten daha uzun süre açık tutmayı hedeflerler.

Pozisyonların bir sonraki güne bırakılmak üzere açık tutulması durumunda Swap adı verilen özel bir ücret ödenmesi gerekir. Bu özel ücret bir faiz türüdür; dolayısıyla, başta faizli işlemler olmak üzere belli başlı finansal işlemlerin yasak olduğu Şeriat kuralları çerçevesinde Müslüman yatırımcılar için problem teşkil eder.

Bu duruma çözüm bulmak adına, brokerlar, Müslüman yatırımcılar için ‘İslami hesap’ adında özel bir hizmet sunarlar. Bu hesapta, standart bir hesapta bulabileceğiniz tüm olanaklar ve seçenekler mevcuttur; ancak, özel ücret veya faiz uygulaması bulunmaz.

Tamamen yatırımcı odaklı çalışan AvaTrade de tüm Müslüman yatırımcılarına kaliteli İslami hesap hizmeti sunmaktadır. Platformumuzda hemen bugün bir İslami Hesap açabilirsiniz!

Not: AvaTrade bir yasama kurumu değildir. Dolayısıyla, İslami Hesap hizmetinin bulunuyor olması, dini kurallar çerçevesinde yatırım yapmaya izin verildiği anlamına gelmez. Tüm yatırımların, inançlarınız doğrultusunda herhangi bir sorun teşkil etmediğinden lütfen emin olunuz.

*Kripto döviz yatırımları İslami hesaplarda yapılamamaktadır. Kripto döviz yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların ‘İslami hesap’ avantajlarından feragat etmeleri ve özel bir ücret ya da faize tabi olmayı kabul etmeleri gerekir.
*Bazı döviz araçları (ZAR, TRY, RUB, MXN çiftleri) İslami hesaplarda mevcut değildir, bu çiftleri işlemek için, müşterileri ‘İslami hesap’ ayrıcalıklarından vazgeçmeli ve ücrete veya faize tabi olmalıdırlar.
İslami hesaplarda FX – döviz pariteleri artişa tabii kalmaktadır