Ripple Yatırımları

Ripple Nedir

Ripple Kripto Dövizi, henüz beta aşamasında olan açık bir ödeme sistemidir. Amacı, insanların bankalar gibi finans kuruluşları, kredi kartları ve ücret ya da gecikme uygulayan diğer ağlardan kurtulmalarını sağlamaktır. Piyasa büyüklüğü ve sermayesine bakıldığında, Ripple, an itibarıyla dünyanın en büyük üçüncü kripto dövizidir ve Bitcoin ile Ethereum’dan sonra gelir.
Ripple’ın hesabında milyarlarca dolar değerinde kripto döviz bulunuyor. Gerçek zamanlı finansal işlemler için dijital ödeme ağı olarak kurulmuştu ve sadece 2017 yılında 40 kat büyüyen dijital koin Ripple XRP’nin de ana sahibi.
Herhangi bir karışıklık yaşanmasını önlemek adına, ağa Ripple ismi verilirken, Ripple koinine XRP deniyor. Sisteme yeni koinlerin eklenmesinin sıklığı, fiyatları ve kurları etkiliyor. An itibarıyla toplamda 100 milyar XRP bulunuyor ve Ripple bunların yaklaşık %60’ına sahip. Tüm bu değerleri hesaba kattığınızda, ABD’nin bazı teknoloji start-up şirketlerinin toplamından çok daha yüksek bir değere sahip olduğu ortaya çıkıyor. XRP’nin büyük bir kısmı, bağlı olduğu tek şirkete ait.
Ripple ağına sürekli olarak yatırım yapıyor ve global firmalar ve finans kuruluşlarıyla ortaklıklar kuruyor. Ripple kullanmak için anlaşma yapmış olan bankalardan arasında BBVA, SEB, Start One Credit Union ve Cambridge Global Payments gibi markalar mevcut. Piyasa ve ağ büyümeye devam ettikçe, Ripple’ın değerinin daha da yükselme potansiyeli bulunuyor.

Ripple Yatırımlarını AvaTrade’le Yapmanın Avantajları

Ripple yatırımlarınızı AvaTrade ile yaparak, klasik kripto döviz borsalarında bulunmayan birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Bunlardan bazıları:

  • Açığa Satış, “kısa pozisyon” olarak da bilinen bu işlem türünde, değerinin düşeceğine inandığınız bir hisse senedi veya dövizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bir başka deyişle, herhangi bir varlığı gerçekten sahip olmadan da satabiliyor olursunuz. Bunu yaparken, fiyatının düşeceğini ve daha düşük bir fiyattan geri satın alarak yatırımdan kâr etmeyi arzuluyor olursunuz.
  • Yüksek Kaldıraç, Yatırım yaparken, yatırımcılara gerçek sermayelerinden çok daha büyük tutarlara tekabül eden pozisyonlar açma olanağı sağlayan bir yatırım aracıdır. Kaldıraç sebebiyle kazançlarınız artabileceği gibi kayıplarınız da artabilir.
  • Otomatik Yatırımlar, Yatırım robotları olarak da bilinen bu sistemler, alış ve satış gerçekleştirmek için yatırım stratejilerinden yararlanan bilgisayar yazılımlarıdır. Bu sistemler önceden ayarlanarak, piyasaları ve işlemleri takip etmesi sağlanabilir.

AvaTrade’le Ethereum ve Ethereum Classic yatırımları yaparken dijital koinleri fiziksel olarak satın almaz, fiyatlarındaki değişimlere yatırım yaparsınız.

Ripple Modeli

Ripple internet sitesi temel alınarak kurulan modelin konsepti “basit altyapılı teknolojidir”.

Ripple fikri, 2004 yılında, Kanada’nın Vancouver eyaletinde yaşayan Ryan Fugger tarafından ortaya atıldı. Sonraki 10 yıl içerisinde dijital koin teknolojisi geliştirildi ve en nihayetinde 2014 yılında çeşitli büyük bankalar Ripple ve ödeme ağlarını kullanmaya başladılar. Ripple sistemi, onlar açısından, dağıtılmış defterler, fiyat ve güvenlik gibi avantajlar sağlıyor. Bunu “havale” veya “hesap kapatma” seçeneği için bir alternatif olarak sunuyorlar.

Ripple teknolojisinin arkasında “OpenCoin” isimli bir şirket var. Ripple’ı oluşturan iki farklı sistem bulunuyor: ödeme ağı teknolojisi ve ödeme ağı teknolojisi üzerinde bulunan gerçek döviz. Merkezsizleştirilmiş dijital sistem üzerine kurulmuş olan Ripple’ın ana fikri dünyanın dört bir yanındaki farklı ödeme sistemleriyle çalışmak.

Ripple işletmelerin sadece 3-5 saniye içerisinde işlem gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Ödemeler otomatik olarak alınıyor ve yine otomatik şekilde, geri dönülemez olarak işleme konuluyor. Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli finans kuruluşları Ripple ile ortaklık anlaşmaları imzaladılar ve sistemi kullanmaya başladılar.

Bitcoin ile Ripple birçok yönden benzerlik gösteriyor. Bitcoin’de olduğu gibi, madencilik yoluyla üretilebilecek olan Ripple koini sayısı da sınırlı. İkisi de kullanıcılar arasında transfer edilebiliyor ve koinlerin sahte işlemlere konu olmalarını önlemek adına dijital güvenlik anahtarları bulunuyor. Defter üzerindeki ödeme bilgileri gizli tutulurken, işlem bilgileri herkese açık olarak yayınlanıyor.
İşlemlerin onayları kendi ağlarından çok hızlı bir şekilde geçtiği için, Ripple, Bitcoin’den daha hızlı işlem süreleri sunuyor olmakla övünüyor. Blok onayı beklemesi bulunmuyor ve işlemler ağ içerisinden çok hızlı bir şekilde geçiyor.

Bitcoin ile Ripple Arasındaki Farklar

Benzerlikler:

  • İkisi de açık kaynaklı – hiçbir şirkete veya şahsa ait değiller
  • İkisinde de işlemler internet üzerinden anonim ve ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor

Farklar:

  • Bitcoin ile kıyaslandığında, Ripple’da işlemler daha hızlı gerçekleşiyor ve enerji verimliliği daha yüksek
  • Ripple, dijital koini bulunan, merkezsizleştirilmiş bir işlem ağı; Bitcoin ise merkezsizleştirilmiş bir dijital döviz
  • Üretilebilecek Bitcoin sayısı sınırlı olmasına rağmen hâlâ yavaş yavaş yükseliyor.
  • Üretilebilecek Ripple koini (XRP) miktarı 100 milyarla sınırlı

Ana Farklar:
Bitcoin ödeme yapmak için kullandığımız şeyi değiştirmek istiyor; Ripple ise nasıl ödeme yaptığımızı.

The maximum accumulated position size for Ripple is 1,000,000 RIPPLE (10 LOTS), details in our
Conditions and Charges page