Bitcoin ve Bitcoin Cash

bitcoin trading

Bitcoin ve Bitcoin Cash CFD’lerine 4 Basit Adımda Nasıl Yatırım Yapılır?

 1. AvaTrade’de yatırım hesabı açın
 2. Hesabınızı fonlayın
 3. Sözleşmelerden istediğinizi seçin
 4. Yatırımlara başlayın

Bitcoin dünyanın ilk dijital dövizidir ve dünya çapındaki şöhreti hızla artmaktadır. Yatırımcılar, CFD yatırımlarının ideal varlığı olan Bitcoin’e artık AvaTrade’de yatırım yapabilirler. MetaTrader 4 platformumuzu kullanarak, hızla büyüyen bu döviz birimine Amerikan Doları karşısında 7/24* yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin, döviz yatırımcıları arasında çok popülerdir ve yüksek volatiliteye sahip olması sayesinde CFD yatırımları için ideal varlıklardan biri konumundadır.

Bitcoin Cash

Bu yeni kripto döviz, 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin’de gerçekleşen hard fork (sert çatallanma) sonucunda ortaya çıktı ve farklı kurallara sahip yeni bir blok zincir oluşturdu. Ana Bitcoin blok zincirinden yeni bir versiyona yapılan geçiş sayesinde, yazılım, daha fazla işlemin gerçekleştirilebileceği bir kapasiteye kavuştu.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Yatırımlarınızı Neden AvaTrade’de Yapmalısınız?

 • AvaTrade’de Bitcoin CFD’lerine 1:20’ye varan kaldıraç oranlarıyla yatırım yapabilirsiniz.
 • £250/$250/€250 gibi ufak rakamlarla Bitcoin yatırımlarına başlayabilirsiniz.
 • Bitcoin’deki volatilite, bu varlığı her türden finansal yatırım portföyü için mükemmel hale getirmektedir.
 • AvaTrade, Bitcoin yatırımlarında sıfır komisyon alır ve işlemler üzerinde banka ücreti yoktur, dolayısıyla çok daha kârlıdır.
 • Günün 24 saatinde çok sayıda dilde canlı yatırımcı destek hizmetinden yararlanın.
 • AvaTrade’in tam regülasyonları 5 kıtaya yayılmıştır
 • Bitcoin piyasası yatırımcılara 7/24* açıktır
 • Tek tıkla yatırım özelliği sayesinde MetaTrader 4 platformumuzda Bitcoin ve Bitcoin Cash’e anında yatırım yapabilirsiniz.

AvaTrade’de dijital dövizlere yatırım yaparken, koinleri fiziksel olarak satın almaz, onun yerine fiyat değişimlerine yatırım yaparsınız.

 • Bitcoin’de açılabilecek maksimum pozisyon büyüklüğü: 100 BTCUSD (10 Lot).
 • Bitcoin Cash’te açılabilecek maksimum pozisyon büyüklüğü: 100 BCHUSD (10 Lot).

Bitcoin Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Bitcoin, ortaya çıkan ilk dijital dövizdi. Bu sayede dünyanın en itibarlı, en yüksek sermayeye sahip ve en çok yatırım yapılan kripto dövizi konumunda. Bitcoin yatırımları katlanarak büyüyor; bu kripto dövizde mevcut olan yüksek volatilite, yaşanan büyümenin en önemli sebeplerinden biri. Piyasalarda yüksek volatilite olduğunda çok hızlı yükseliş ve düşüşler yaşanacağı için döviz yatırımcıları maksimum seviyede kâr elde edebiliyorlar. Global yatırımcıların Bitcoin yatırımlarını sevmelerinin nedeni de bu. Piyasalarda volatilite yaşandığında kârlı çok sayıda fırsat ortaya çıkıyor ve Bitcoin de dolayısıyla döviz yatırımcıları arasında çok rağbet görüyor.

Bitcoin’deki volatilitede medyanın payı da çok büyük. Ne zaman önemli bir gelişme ortaya çıksa Bitcoin’deki volatilite artıyor ve yatırımcılar işlem yapmaya başlıyor. Geçmişte yaşananlara bakacak olursak, Bitcoin yatırımcılarının sürekli olarak bu dijital dövizi CFD yatırımlarında en başa koyduklarını söyleyebiliriz. Ticarette, para transferlerinde ve yatırımlardaki kullanımı da hızla artıyor. Eskiye göre çok daha fazla sayıda yatırımcının Bitcoin’e kaymaya başlamasıyla, bu dijital dövizin değeri doğal olarak artıyor. Herhangi bir devlet veya merkez bankasıyla bağlantısı olmamasına karşın bir finansal yatırım aracı olarak çok yüksek talebe sahip.

Bitcoin madenciliği güçlü bilgisayar donanımları ve yazılımları kullanılarak yapılıyor. Var olabilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon olarak belirlenmiş ve bu sayıya ulaşıldıktan sonra daha fazla Bitcoin üretilmesi mümkün olmayacak. Bitcoin üretimini yöneten algoritma, üretilebilecek koin miktarını ve hızını sınırlıyor. Dolayısıyla, sonu gelecek bir meta konumunda. Koin sayısında limit olması, talebin artmasıyla birlikte fiyatların da yükselmesini sağlıyor. Bu açıdan ham petrol , gümüş ve altın gibi sınırlı emtiayla benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.
Piyasalardaki en sıcak CFD ile yatırım yapma fırsatınızı kaçırmayın. Hemen yatırım yapın!

Bitcoin’in Ön Plana Çıkışı

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi. O zamanlarda, Kriptografi E-Posta listesi aracılığıyla bir makale yayınlanmıştı. Bitcoin yazılım sunucusu 2009 yılında yayınlandı ve kimliğinin asla ifşa edilmemesine dikkat ederek, açık kodlu yazılımın geliştirilmesi için farklı çok sayıda geliştiriciyle iş birliği yaptı. 2011 yılında esrarengiz Bitcoin mucidi ortadan kayboldu. Akranları bu kripto dövizin ne kadar değerli olduğunu anlamışlardı ve maksimum potansiyele ulaşması için büyük bir çaba gösterdiler.

2009 yılının Ekim ayında dünyanın ilk Bitcoin borsası kuruldu. O zamanlar $1 ile 1309 Bitcoin alınabiliyordu. Bugün Bitcoin’in ne kadar pahalı olduğu göz önünde bulundurulursa, gerçekten bulunmaz bir nimetti. Bitcoin uzun bir süre kuruşlarla işlem gördükten sonra 2010 yılında olay boyut değiştirdi. Bitcoin’in dağıtımı genişledikçe dijital dövizin değeri de hızlı bir şekilde yükseldi. Talepte yaşanan artış sayesinde BTC kuru da tam tersine döndü. 2010 yılının başlarında koinin fiyatı ivme kazandı ve Bitcoin’in dağıtımı da talepteki yükselişle birlikte genişledi. 2010 yılının Kasım ayına gelindiğinde Bitcoin ‘madenciliği’ ile 4 milyon koin yaratılmıştı ve Bitcoin’in yükselişi böylece başladı…

Historical chart of bitcoin's price and market cap

Bitcoin Haberleri

Bitcoin’le İlgili Son Haberler:

 • 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin’in piyasa değeri $73.4 milyara ulaştı
 • 2017 yılının Ağustos ayında $4,400 seviyesine ulaşarak rekor kırdı
 • Analistler, Bitcoin’in fiyatının 2018 yılında $7,500’e ulaşabileceğini tahmin ediyorlar
 • Global siyasi belirsizlikler yatırımcı algısını olumlu etkiliyor
 • Blok zincir çatallanıyor ve Bitcoin Cash’i oluşturuyor

Bitcoin ve Bitcoin Cash Yatırımlarınızda Yardımcı Olmak İçin Buradayız

AvaTrade platformunda Bitcoin yatırımları yaparken Alış (uzun pozisyon) veya Satış (kısa pozisyon) açma fırsatına sahipsiniz. Bu hizmete haftanın 7 günü 24 saat* ulaşabilirsiniz. Döviz fiyatı hangi yönde gidiyor olursa olsun, tercih ettiğiniz yatırım stratejilerini kullanarak Bitcoin ve Bitcoin Cash alabilir veya satabilirsiniz.

*AvaTrade’de Bitcoin yatırımlarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Yatırım Koşulları & Masrafları sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.