Kripto Dövizler

Crypto currencies

Kripto Dövizler – Yeni Altın

AvaTrade yatırımcıları artık dünyanın en önde gelen dijital dövizlerine 7 gün 24 saat yatırım yapma fırsatına sahipler *. Kripto dövizler, günümüzde, herkes tarafından yakından tanınan, geleneksel ve popüler bir yatırım seçeneği haline dönüşmüş durumda. Bu yeni teknoloji, esas olarak, insanların bankalara veya diğer finans kuruluşlarına ihtiyaç duymadan alışveriş, ticaret ve yatırım yapma olanağına sahip olabilmeleri amacıyla ortaya çıktı. Kripto dövizler yüksek volatilite sahibidir ve her yatırımcının portföyünün kârlı bir parçası olabilir.

Kripto dövizler fiziksel olarak değil, elektronik olarak bulunurlar ve veri olarak saklanan dijital varlık formundadırlar. Ortaya çıkmasını sağlayan teknoloji, kripto dövizin değerinin büyük bir kısmını kontrol eder ve paranın güvenli bir şekilde tanımlanması ve aktarılmasını sağlar.

Dünyada ortaya çıkan ilk dijital döviz birimi Bitcoin’dir ve günümüzde diğer tüm kripto dövizlerin karşılaştırıldığı standart konumundadır. Bitcoin, aynı adımları takip ederek ortaya çıkan Litecoin ile birlikte günümüz piyasalarında en yüksek değere sahip olan iki kripto döviz konumundadır. Bitcoin Cash, Dash, Ripple, Ethereum ve Ethereum Classic de yüksek pazar payına sahip diğer kripto döviz türleridir.

Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum gibi kripto döviz dünyasının en popüler koinlerine AvaTrade’de 7/24 yatırım yapın ve başka hiçbir kripto döviz borsasının sunamayacağı yatırım koşullarının tadını çıkarın.

Sadece bu yıl içerisinde, piyasalara sunulan kripto döviz sayısında devasa bir patlama yaşandı. NEO, Monero, Ethereum Classic, Dash, IOTA ve ZCash gibi popüler diğer kripto dövizler hakkındaki bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz.

Kripto Döviz Yatırımlarında Neden AvaTrade’i Seçmelisiniz?

Geleceğin döviz birimi olma potansiyelini taşıyan kripto dövizler her geçen gün daha çok popülerlik ve piyasa değeri kazanıyor. AvaTrade’de kripto döviz yatırımlarınızı rekabetçi spread oranları ve sıfır komisyonla yapabilir ve daha kazançlı işlemlere imza atabilirsiniz. AvaTrade’le yatırım yaparken tüm dünyada saygınlık kazanmış bir brokerla, kripto dövizleri doğrudan satın almak yerine, koinlerin fiyatlarındaki değişimlere yatırım yapıyor olursunuz. AvaTrade’le kripto döviz yatırımlara başladığınızda sahip olacağınız avantajlardan bazıları:

  • Yatırım yapmaya sadece ile başlayabilirsiniz
  • Piyasanın en çok yatırım yapılan kripto dövizleriyle işlem yapabilirsiniz.
  • Rekabetçi swap oranları
  • Tüm paritelerde kısa pozisyon açma olanağı
  • ’ye varan kaldıraç oranları
  • 14 farklı dilde 24 saat kesintisiz destek
  • Her an inceleyebileceğiniz canlı kurlar ve grafikler
  • Her seviyeden yatırımcıya hitap eden çeşitli yatırım platformları
  • Yüksek teknoloji sahibi MT4 platformu ve bağlantılı olan AvaTradeGO mobil uygulaması

Kripto dövizlerin şahı Bitcoin’in yanı sıra Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin’e de AvaTrade’in MT4 platformunda ve AvaTradeGO uygulamasında yatırım yapmak mümkündür.
AvaTrade’de yatırım yapabileceğiniz en popüler koinlerin kısa açıklamaları:

bitcoin trade

Bitcoin ve Bitcoin Cash

Dünyanın en popüler kripto dövizi konumundaki Bitcoin, başka kripto dövizlerin ortaya çıkmasına öncülük etmesinin yanı sıra, kripto döviz dünyasına liderlik etmeyi de sürdürüyor. Önceden anlaşıldığı üzere maksimum 21 milyon birim Bitcoin üretileceğinden emin olmak adına belirli bir yönetime sahip olan Bitcoin ilk kez ortaya çıktığında $1, 1309 BTC’ye denk geliyordu. Gelgelelim, zaman içerisinde durum tersine döndü ve 2017 yılında 1 Bitcoin’in fiyatı $2000’i aşarak Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’yu gururlandırdı.

bitcoin trading

Ethereum ve Ethereum Classic

Ethereum sadece bir döviz değil – dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlara ev sahipliği yapan dev bir bilgisayar aynı zamanda. Ethereum daha karmaşık talepleri yerine getirebiliyor ve devrim niteliğindeki bilgisayar yazılımlarını depolayabilmesi sayesinde Bitcoin karşısında fark yaratıp, dünyanın dört bir yanındaki bankaların ilgisini çekmeyi başardı. Bu ve diğer birçok faktör sayesinde Ethereum’un fiyatı 2017 yılının başından beri %1000 arttı!

Dünyayı sarmış olan, popüler diğer kripto dövizler:

bitcoin trading

Ripple

Ripple, ödeme ağlarının gelecekteki nesli olarak tanımlanabilir. İlk olarak finans sektörünün liderlerine hitap etmek amacıyla kurulmuş olan bu kripto döviz, dünyanın lider teknolojileri arasına girdi. Bu kripto dövizin değerinde son haftalarda patlama yaşandı ve Ripple sadece bir gün içerisinde %71 değer kazandı.

bitcoin trading

Dash

Yüksek derecede popülerlik sahibi olan Dash birçok kişi tarafından Bitcoin 2.0 olarak nitelendiriliyor. Bu kripto döviz, Bitcoin’in görece daha zayıf olan taraflarının iyileştirilmesi amacıyla ortaya çıktı. Geliştiriciler Dash’e yeni özellikler ekleyerek, selefi Bitcoin’den daha hızlı ve daha anonim hale getirdiler. Son iki hafta içinde Dash’in değeri %100’ün üzerinde artış gösterdi!

litecoin trading

Litecoin

Piyasadaki en eski kripto dövizlerden biri olan Litecoin birçok özelliği bakımından Bitcoin’e çok benziyor. Bununla birlikte, Litecoin ile Bitcoin arasında çok önemli iki fark bulunuyor: hız ve miktar. Bir Bitcoin bloku 10 dakikada oluşurken, Litecoin için sadece 2,5 dakika gerekiyor – yani 4 kat daha hızlı. Bitcoin’den 4 kat daha fazla üretilebildiği için Litecoin çok ciddi sayıda kullanıcı çekiyor. Gelgelelim, Litecoin için çok karmaşık bir kriptografi kullanılıyor olmasından dolayı, Litecoin madenciliği diğer dijital dövizlerle kıyaslandığında çok daha karmaşık bir yönteme sahip.

Kripto Dövizler Nedir?

Kripto dövizler, kullanıcıların birbirlerine aktarım yapabildikleri, şifrelenmiş dijital dövizlerdir ve merkezleri yoktur, yani herhangi bir banka veya hükümet kuruluşu tarafından yönetilmezler. Bir ağ üzerinden iletilen ve saklanan şifrelenmiş kod dizileridir. Tüm işlemler herkese açık bir işlem defteri üzerinden onaylanır ve saklanır. Sistem, kayıt tutma işlemini onaylamak ve gerçekleştirmek için karmaşık teknikler kullanır.

Kripto dövizler üzerinde herhangi bir denetim bulunmaması, doğal olarak, yüksek volatilite içermesine vesile olur ve bir yatırım üzerinden çok hızlı kazanç elde edilebileceği gibi, işlerin ters gitmesi halinde çok hızlı kayıp yaşanmasına da neden olabilir. Bitcoin’in birçok işletme tarafından henüz kabul edilmiyor olmasının altında herhangi bir denetim kurumunun bulunmaması yatar.

Yaratılacak dijital koin sayısı belli bir sayıyla daha en baştan sınırlandırılmıştır ve bu sayıya ulaşıldıktan sonra başka koin üretilemeyecektir.

İşin gerçeği, Bitcoin ve diğer kripto dövizlerin fiyatları medya, olumsuz haberler, haber niteliğindeki olaylar, hükümet açıklamaları ve daha fazla insanın kullanmaya başlaması gibi durumlardan yükselebilir veya düşebilir. Fiyat hareketlerinin öngörülemez olması, sanal dövizleri birçok yatırımcı için heyecanlı hale getiren unsurlardan biridir. Gelecekte dövizlerin nasıl idare edileceğiyle ilgili birçok tartışma yapılmaktadır ve bu tartışmalar dahi fiyatlarda oynamalara sebep olabilir.

Kripto Dövizler Nasıl Ortaya Çıktı?

2009 yılında Satoshi Nakamoto, merkezsizleştirilmiş bir döviz birimi ve merkezi bulunmayan bir nakit sistemi oluşturmak için bir yöntem buldu. Bununla birlikte türünün ilk örneği olan Bitcoin doğdu ve dünya kripto dövizlerle tanıştı.

“Blok Zincir” kripto dövizlerle ilgili tüm işlemleri, madencilik faaliyetlerini, takasları ve alışverişleri kayıt altına alan ve saklayan ana defterdir. Aynı zamanda, Bitcoin’e sahip olunduğunu doğrulayan sistemdir. Teknik açıdan, blok zincire eklenmemiş bir işlem gerçekleşmiş sayılmaz. İşlemin blok zincire eklenmesi birkaç dakika sürebilir ve tamamlandıktan sonra geri alınamaz. İşlemler arasında geçen sürede, kripto dövizler, ne gönderen kişi ne de alacak kişi tarafından kullanılamaz. Bu sayede aynı koinin iki kez kullanılması, dolandırıcılık ve kopyalama önlenir.

Her kullanıcının, ellerindeki kripto dövizlere sahip olduklarını doğrulayan özgün bilgilerin bulunduğu bir “cüzdanı” vardır. Kullanıcılar için kişisel işlem defteri niteliğindeki bu cüzdanlar sayesinde koin alınabilir veya gönderilebilir. Güvenliği düşünülerek tasarlanmış olan bu cüzdanların daha da güvenli olması için çeşitli önlemler alınmış ve şifreler konulmuştur. Cüzdanlar bulut platformlarda veya sabit disklerde saklanabilir.

“Madenciler” kripto döviz camialarında “kayıt tutucular” niteliğindedir. Teknik yöntemler kullanarak yeni koinler oluştururlar ve blok zincirlerin doğrulamasını gerçekleştirirler.

Kripto Döviz Yatırımlarını İlginç Yapan Nedir?

Kripto dövizlerin, dünyanın dört bir yanında popülerlik ve ivme kazanmasının altında yatan birçok sebep mevcuttur. Kaç birim kripto döviz bulunabileceği önceden tanımlanmış olduğu için sınırlı sayıdadırlar ve kaynak kodları tam olarak kaç adet bulunabileceğini sınırlar. Bu döviz birimini tercih eden kullanıcılar, geleneksel dövizleri kullanan kişilerden daha farklı avantajlara sahip olurlar. Örneğin, hükümetler müdahale edemezler veya bankalar hesabınızı donduramazlar. Sınırlı miktarda bulundukları için, kripto dövizler, adeta metaller gibi sonlu emtia niteliğindedir ve zaman içerisinde değeri artabilir.

Ulusal bankaların ve hükümetlerin direkt kontrolünden hoşnut olmayan kişilerin ilgisini çeken bir varlık türüdür. Bu koinlerin en büyük özelliği, gizli ve anonim bir şekilde sahip olunmasıdır ve bu birçok insanın ilgisini çekmektedir. Kullanıcıların hesaplarını tanımlamak gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Genel olarak, kripto döviz işlemleri, bankaların yaptığı geleneksel işlemlerden daha ucuzdur.

Genel anlamda, kripto dövizler finans dünyasını değiştirebilir ve an itibarıyla bunun üzerine çalışılmaktadır. Bununla birlikte, kullanıcılar, kripto dövizlerin sınırlarının farkında olmalıdırlar. Ayrıca, piyasalarda mevcut olan ve yakın gelecekte yaşanması beklenen volatilitenin farkında olmalılardır.

Fiyat akışı büyük ölçüde piyasa talebine bağlıdır ve kripto dövizleri oluşturan karmaşık kodlar sayesinde müdahale etmek mümkün değildir. Belirsiz olmasına karşın, kârlı sayılabilecek bir yatırım çeşididir. Uzun vadeli sonuçları hâlâ belirsiz olsa da kripto dövizlerin popülerliği gün geçtikçe hızla artmaktadır ve öngörülebilir gelecekte hayatımızın bir parçası olmaya devam edecekleri ve muhtemelen daha da büyüyecekleri söylenebilir.

*Belirli kripto döviz koşulları dâhilinde

Lütfen dikkat: Kripto döviz piyasasındaki yüksek volatilite sayısız yatırım fırsatı sunmaktadır.

Fiyat dalgalanmaları sebebiyle, belli kripto dövizler periyodik olarak yatırım platformumuzdan çıkarılabilir veya yatırımlar askıya alınabilir.

Mevcut kripto dövizleri öğrenmek için lütfen kripto yatırım koşulları sayfamızı ziyaret edin.

AvaTrade ile işlem yaptığınızda, dijital paranın fiyat değişimleri üzerinde işlem yapıyorsunuz ve fiziksel olarak satın almıyorsunuz.