Kaldıraç Kılavuzu

Leverage trading guide

Kaldıraçlı Yatırım Nedir?

Teminatlı yatırımlar olarak da bilinen kaldıraçlı yatırımlar, yatırımcıların gerçek sermayelerinden çok daha büyük miktarlarda pozisyonlar açmalarına olanak veren bir yatırım sistemidir. Yatırımcının, pozisyonun gerçek büyüklüğünün sadece küçük bir yüzdesini yatırması gerekir. Bu yüzdeler enstrümana, brokerlara ve platformlara bağlı olarak değişim gösterebilir. Kaldıraçlı yatırımlar, yatırımcılar ve brokerlar arasında çok popülerdir ve günümüzün en popüler yatırım çeşitlerinden biridir. “Kaldıraç” terimi genellikle pozisyonun değeri ile gereken yatırım miktarı arasındaki orantıyı belirtir ve “Teminat” pozisyonu açmak için gereken gerçek yatırım miktarıdır.

Yatırımlar Neden Kaldıraçla Yapılmalı?

Yatırımları kaldıraçla yapmanın çok sayıda avantajı vardır ve dolayısıyla yatırım dünyasının en popüler araçlarından biri haline gelmiştir.

  • Yatırımcı tarafından yatırılması gereken sermaye miktarını minimuma indirir. Bir enstrümana yatırım yapmak için gereken tam miktarı ödemek yerine, yatırımcı sadece küçük bir kısmını yatırmak durumunda olur. Örneğin, açtığınız bir pozisyonun fiyatı o an $3000 ise, tam miktarı ödemek yerine 1:400 kaldıraç kullanabilirsiniz. Bu sayede pozisyon için gereken gerçek her $400 için kendi sermayenizden sadece $1 yatırmanız gerekecektir. Yani, bu büyüklükte bir pozisyon için gereken teminat miktarı sadece $7.5’dır.
  • Bazı enstrümanlar çok ucuzdur ve hemen her yatırımcı kolayca işlem yapabilir. Gelgelelim, bazı enstrümanlar daha prestijli sayılır ve hem yatırım yapılma sıklığı hem de diğer faktörlerden dolayı daha pahalıdırlar. İlgili piyasaya katılmak için büyük miktarlarda sermaye yatırmak yerine kaldıraç kullanabilir ve o saygın enstrümanların fiyatlarındaki dalgalanmalardan yararlanabilirsiniz.
  • Kaldıraçlı yatırımlar yaparken teminatlı işlem yapmanın bir avantajı olarak daha az sermaye gerekiyor olmasına karşın, belirli bir kayıp riski de mevcuttur. Sermaye miktarınızın çok üzerinde rakamlar kazanabileceğiniz gibi, zararlarınızın hızı da aynı şekilde (sermaye miktarınıza kadar) artabilir. Açık pozisyonlarınızı sürekli olarak takip etmeniz ve büyük ölçüde zararlar yaşamamak için zarar durdurma ve diğer piyasa emirlerini kullanmanız önem taşır.

Kaldıraçlı Yatırım Örneği

Örneğin, bir Troy ons Altın’ın fiyatı $1327 olsun. Yatırımcı Altın’ın değer kazanacağını düşünüyor ve 10 birimlik büyük bir alış pozisyonu açmak istiyor. Bu pozisyonun tam değeri $13,270 olacaktır; bu rakamın riske atmak için yüksek olmasının yanında, birçok yatırımcının böyle bir sermayesi de yoktur. AvaTrade’in sunduğu 1:200 kaldıraç (%0.50 teminat) sayesinde bu rakam çok daha küçük seviyelere iner. Yani, pozisyonun gerçek büyüklüğünden her $200 için yatırımcının kendi sermayesinden sadece $1 yatırması (toplam $66.35) gerekecektir.

Teminat Çağrısı

Kaldıraçlı yatırımlar gerçekleştirebilmek için, öncelikle, yatırımcının hesabında potansiyel zararları karşılayacak bakiye bulunması gerekir. Her brokerın koşulları farklı olsa da, AvaTrade, MetaTrader 4 platformunda yatırım yapan yatırımcıların Net Varlık seviyelerinin, Kullanılan Teminat miktarının en az %10’una tekabül etmesi koşulunu koyar. AvaOptions hesaplarında minimum teminat gereksinimi %25’tir. Yukarıdaki örneğe dönecek olursak, pozisyonun orijinal değeri $13,270’dı. MetaTrader 4 hesaplarında bulunan kaldıraç sayesinde yatırımcı kendi sermayesinin sadece $66.35’lık kısmını yatırdı. Net Varlık miktarında bu kullanılan teminatın %10’una tekabül eden $6.64 veya üzerinde bir miktar varsa, pozisyonları açık kalacaktır. AvaOptions hesaplarında, yatırımcı kaldıracı kullanarak kendi sermayesinin $265.40’lık kısmını yatırdı; net likidasyon değeri gerekli teminat miktarının %25’inin ($66.35) üzerinde olduğu sürece pozisyonları açık kalır. Gelgelelim, MetaTrader 4 kullanan yatırımcı zarar etmeye başlar ve Net Varlık miktarı, kullanılan teminatın %10’unun altına inerse (AvaOptions hesabında %25), yatırımcının pozisyonları  “Teminat Çağrısı” ile broker tarafından otomatik olarak kapatılmaya başlanacaktır. AvaOptions platformunu kullanan yatırımcıların tüm pozisyonları otomatik olarak kapanırken, MetaTrader 4 platformunda zararda olan en büyük miktardaki pozisyondan başlanır ve net varlık seviyesi, kullanılan teminatın %10’unun üzerine dönene kadar kapanma işlemi devam eder.

AvaTrade’de Kaldıraçlı Yatırımlar

AvaTrade birbirinden farklı çok sayıda enstrüman sunar. Her enstrümanın kaldıraç oranı varlık sınıfına ve platform türüne göre değişim gösterebilir. MetaTrader4 platformunda 1:400’e kadar kaldıraçtan yararlanabilirsiniz. Birçok forex paritesi en yüksek kaldıraç oranlarına sahiptir; bunun yanında altın gibi bazı metallerde 1:200, ham petrolde 1:100 ve gümüş ile platin gibi diğer metallerde 1:50 kaldıraç mevcuttur. Yatırımlarınıza başlamadan önce hangi platformda kaldıraç oranının ne olduğunu öğrenmeniz ve teminat çağrısından kaçınmak ve yatırımlarınıza sorunsuzca devam etmek adına hesabınızda her daim yeterli net varlık olduğundan emin olmanız gerekir.