Limit & Stop Emirleri

Limit ve Stop emirleri, açık bir pozisyon üzerinden verilen ve pozisyonun önceden belirlenmiş bir seviyeye geldiğinde kâr alarak veya zarar durdurarak kapanmasını sağlayan emirlerdir.

Limit Emirleri

Limit emirleri, açık bir pozisyonun önceden belirlenmiş bir seviyeden kapanmasını ve bu sayede yatırımcının, ulaştığı belli bir kârı almasını sağlayan emirlerdir. Bu emirler “kâr alma” emirleri olarak da bilinir.

Limit & Stop Orders

Stop Emirleri

Stop emirleri, açık bir pozisyonun önceden belirlenmiş olan ve yatırımcının aleyhine olan bir seviyeden kapanmasını sağlar. “Zarar Durdurma” olarak da bilinen stop emirleri, yatırımcının belli bir pozisyonda yaşadığı zararı sınırlamasını sağlayan emirlerdir.

Limit & Stop Orders

Trailing (Takip Eden) Stop Emirleri

Trailing stop emirleri, açık bir pozisyon üzerinde verilir. Bu emir türü, yatırımcıların, piyasa fiyatından belli uzaklıkta bir marjine zarar durdurma emri vermelerini sağlar. Eğer açık pozisyonunuzun piyasa fiyatı sizin lehinize olacak şekilde hareket ederse, stop seviyesi de buna bağlı olarak değişecek ve piyasa fiyatıyla zarar durdurma arasındaki pip miktarını koruyacaktır.

Limit ve Stop Emirleri Nasıl Kullanılır?

Limit Emri

  1. Pozisyonunuzu, Açık Pozisyonlar penceresinde bulun ve sağ tıklayın. Limit seçeneğini seçin ve emir için limit belirleyin.
  2. İstediğiniz pozisyonun satırında limit sütununa tıklayın ve limit emrinizi girin.
  3. Yatırım sekmesinde limit seçeneğini seçin. Limit Emri Belirle penceresinde istediğiniz pozisyona tıklayın ve ardından limit emri tercihlerinizi girin.

 

Piyasa ve Giriş Emirlerinde Limit ve Stop Seviyeleri Belirleme

Piyasa Emri veya Giriş Emri belirlerken limit, stop ve trailing stop seviyelerinizi önceden belirleyebilirsiniz. Önceden Stop/Limit Belirle seçeneğini seçin ve tercihlerinizi belirleyin.

 

Verdiğim emri nerede görebilirim?

Emriniz iki yerde görünecektir:

  1. Emirler penceresinde.
  2. Açık Pozisyonlar penceresinde, emri belirlemiş olduğunuz pozisyonun satırında, ilgili emrin sütununda.

 

Uyarı:
AvaTrade tüm Limit emirlerinin belirtilmiş olan fiyattan işleme alınacağını garanti eder ve daha iyi bir fiyattan işleme alınmaz. AvaTrade, Stop ve Trailing Stop emirlerini garanti etmez. Piyasalarda sert bir hareket yaşanır ve varlığın fiyatı, yatırımcının koyduğu Stop veya Trailing Stop fiyatını geçecek şekilde değişirse, emir, mevcut olan bir sonraki fiyattan işleme alınır.